Szkody parkingowe - co robić? Kogo powiadomić? Jak reagować?

Szkoda parkingowa może być zaskoczeniem. Jak bezstresowo załatwić sprawę z ubezpieczycielem? Jak szukać pomocy i co zrobić, aby skutecznie załatwić szkodę?

Powiadomienie policji jest wymagane, gdy zauważymy, że samochód został porysowany. Choć w pewnych sytuacjach można wierzyć w ludzką uczciwość, najlepiej skontaktować się z policją, jeśli za wycieraczką nie ma żadnych informacji.

Jest to jedyny uprawniony organ do monitorowania monitoringu. Mundurowi mogą niechętnie przyjmować takie sprawy, ponieważ odnalezienie sprawcy jest niemal niemożliwe. Stróże prawa muszą jednak zareagować na zgłoszenie. Notatka policyjna może być również przydatna w przypadku likwidacji szkody z polisy AutoCasco. Oferty polis znajdziesz naszym portalu ubezpieczenie Otwock.

Na tym kończą się wszystkie nasze działania na miejscu wypadku. Kolejnym krokiem jest powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zaistniałej szkodzie. Poprosi Cię on o opisanie sytuacji, zaznaczenie miejsca, w którym zaparkowany był samochód oraz podanie podstawowych danych. Najczęściej są to:

  • Data i miejsce powstania szkody
  • okoliczności towarzyszące zdarzeniu
  • szkic sytuacyjny,
  • Opis szkody
  • Dane sprawcy i dane poszkodowanego (jeśli dotyczy)
  • Dane samochodów uczestniczących w tym zdarzeniu (numer rejestracyjny i numer polisy, nazwy towarzystw ubezpieczeniowych).
  • Zdjęcia samochodu poszkodowanego jak i sprawcy (jeśli są).

Najczęściej zgłoszenia takie dokonywane są telefonicznie lub online.

Ubezpieczyciel jest powiadamiany o szkodzie dzwoniąc pod podany numer. AutoCasco zlikwiduje szkodę, jeśli sprawca nie zostanie zidentyfikowany. AutoCasco zlikwiduje szkodę, jeśli uda się ustalić sprawcę. Ważna uwaga: Jeśli policja dotrze do sprawcy, najprawdopodobniej ukarze go mandatem za ucieczkę z miejsca wypadku.

Sprawca jest obecny, ale o niczym nie wie

Zdarza się, że sprawca porysuje nam zderzak, ale tego nie zauważy. Warto zrobić zdjęcia i opisać uszkodzenia, jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją. Jeśli zdarzenie miało miejsce niedawno, to zazwyczaj na jego zderzaku znajdziemy ślady naszego lakieru. Dzięki temu sprawa wydaje się prosta.

Można skontaktować się z właścicielem poszkodowanego lub podać ubezpieczycielowi numer rejestracyjny.

Proces likwidacji szkody opóźni się, jeśli nie zostaną podane dane poszkodowanego. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel będzie musiał zweryfikować naszą wersję. Jeśli jednak posiadamy dowody w postaci zdjęć, sprawa jest oczywista. W takich przypadkach warto zadzwonić na policję.

Kartka papieru za spryskiwaczem

Możesz spróbować załatwić sprawę w inny sposób, jeśli znajdziesz karteczkę z danymi kontaktowymi osoby odpowiedzialnej za Twoją wycieraczkę. Najpierw dokładnie obejrzyj uszkodzenie i zadzwoń do sprawcy. Jeśli odmówi on przyjęcia odpowiedzialności, możesz zażądać podania numeru polisy lub samodzielnie wycenić szkodę, aby domagać się odszkodowania.

Rozsądny sprawca może jednak poprosić nas o podpisanie oświadczenia, w którym zrzeka się wszelkich praw do odszkodowania. Jest to ostatni krok do ubiegania się o odszkodowanie, jeśli koszty naprawy przewyższają naszą wycenę.

Niska wartość szkody

Szkody parkingowe zazwyczaj nie są bardzo kosztowne. Pęknięte lusterko, porysowany zderzak czy zarysowanie drzwi można łatwo naprawić. O ile nasz ukochany samochód mógł ucierpieć, o tyle koszt naprawy rysy może nie być zbyt wysoki. W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) ubezpieczyciel może wskazać, że istnieje minimalna wysokość szkody. Ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do zapłaty za likwidację szkody, która nie przekracza określonej kwoty. Jest to tak zwany udział własny.

Wówczas szkoda jest refundowana z polisy AutoCasco. Będzie to miało wpływ na wysokość przyszłej sumy ubezpieczenia.

Czy AC się opłaca?

Likwidacja szkody przez AC może prowadzić do wielu problemów. Po pierwsze, jeśli szkoda ma niewielką wartość, a mimo to zdecydujemy się na jej likwidację, musimy mieć pewność, że składka nie przekroczy wartości szkody.

Szkody parkingowe, które są stosunkowo niedrogie, mogą nie być jedynymi szkodami, jakie przynosi rok. Ubezpieczyciel podwyższy składkę, jeśli w ciągu tego samego roku zlikwiduje dodatkowe szkody oraz inne szkody.

Jeśli tak, to warto zapłacić za naprawę z własnej kieszeni i nie informować o tym ubezpieczyciela. Nie posiadamy ochrony zniżek. Jest to opcjonalna, płatna opcja ubezpieczenia, która pozwala nam na naprawę szkód nawet o niskiej wartości i bez utraty zniżki na kolejny rok.

Jesteśmy sprawcami

Jeśli to my jesteśmy odpowiedzialni za uszkodzenie cudzego pojazdu, ważne jest, aby pozostawić po sobie kartkę z informacjami i danymi o zdarzeniu. Warto poczekać, aż właściciel auta w pełni się wyleczy.

Pomocnym dowodem w tej sprawie będą zdjęcia uszkodzeń naszego samochodu oraz pojazdu poszkodowanego.

Więcej ogłoszeń i porad znajdziesz na https://wotwocku.info/.