Samochody terenowe - ranking

Pierwszy samochód terenowy powstał za sprawą szefa administracji kolonialnej w niemieckiej Afryce - Bernharda Dernburga. Niemiec pragnął zbadać zbrodnie popełniane na tych piaszczystych terytoriach. Od 1907 roku samochody terenowe nie tylko zdobyły ogromną popularność, ale również zmieniły swój wygląd.

Większość koncernów samochodowych postanowiło stworzyć swój własny pojazd do jazdy w trudnych warunkach. Poniżej przedstawiono ranking najlepszych samochodów terenowych.

  1. Jeep Wrangler

Kultowy model Jeep Wrangler to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wytrzymałych terenówek na świecie. Jego wcześniejsza wersja, czyli Jeep Willys MB, był na wyposażeniu armii USA podczas II wojny światowej. Przez ponad 60 lat ten model wizualnie się nie zmienił. Okrągłe reflektory, otwarte nadwozie czy pionowa szyba z przodu to znaki rozpoznawcze tego pojazdu. Auto posiada zdolności transformacyjne, które okazują się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dodatkowo, pod maską można znaleźć dwa potężne motory - silnik benzynowy V6 3.6 osiągający moc rzędu 284 KM lub diesel 2.8 generujący moc 200 KM.

  1. Land Rover Defender

Toyota terenowaModel Land Rover Defender to klasyczny samochód terenowy produkowany od 1983 do 2016 roku. W tym okresie wygląd wizualny pojazdu nie zmienił się znacząco. Model występuje w trzech wersjach o różnych rozstawach osi oraz pięciu wariantach nadwozia. Pojazd posiada silnik 2,4 l i generuje 122 KM. W 2000 roku, aby upamiętnić rolę tego modelu w kultowym filmie pt. “Tomb Raider”, powstała wersja o tej samej nazwie i została wyposażona w bagażnik dachowy, dodatkowe oświetlenie oraz wyciągarkę.

 

  1. Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser to najdłużej produkowany model tego koncernu. Ten historyczny model jest połączeniem niezawodnej jazdy i wyjątkowego stylu. W porównaniu do wcześniej omawianych samochodów, to auto przez wiele lat przeszło dość sporą modernizację. W szczególności zmienił się pas przedni pojazdu, światła i reflektory. Najmłodsza wersja tego modelu wyposażona jest w technologię zwiększającą komfort jazdy. Auto dostępne jest w wersji z silnikiem benzynowym 4,2 l lub dieslem 2.4 TD.

Mercedes terenowy

  1. Mercedes G

Ostatnią propozycją jest słynny Mercedes G, produkowany od 1979 roku. Przez wiele lat model za bardzo się nie zmienił. Nawet najnowsza wersja przypomina nieco samochód terenowy z innej epoki. Pomimo swojego starego wyglądu, pojazd jest bardzo nowoczesny. Dzięki zastosowaniu udoskonalonych amortyzatorów sprężyn oraz dokładnie poprowadzonych osi sztywnych samochód sprawuje się doskonale na każdym terenie. Charakterystycznymi elementami tego modelu są duże okna z tyłu i wyeksponowane na tylnych drzwiach koło zapasowe. To jedyny samochód w tym zestawieniu posiadający napęd tylny.

Wybór odpowiedniego czterokołowca terenowego to trudne zadanie, dlatego warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Do jazdy rekreacyjnej świetnie sprawdzi się samochód terenowy numer jeden, do klasycznej kategorii można zaliczyć opisywaną Toyotę, natomiast Mercedes i Land Rover to pojazd użytkowy, idealny do jazdy w trudnych warunkach. Ranking samochodów terenowych przedstawia kilka modeli, które po dostosowaniu ich do swoich potrzeb znacznie ułatwią wybór odpowiedniego auta.