Preparat do czyszczenia skóry w samochodzie - jaki wybrać?

Skórzane tapicerki cechują się większą wytrzymałością w porównaniu z tekstyliami. Jednak różne niekorzystne czynniki negatywnie wpływają na wygląd tapicerki. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak właściwie dbać o skórzane wnętrze samochodu.

Pielęgnacja tapicerki skórzanej w samochodzie - jak się za to zabrać?

Aby wiedzieć jak właściwie wyczyścić skórzaną tapicerkę, musisz znać główne zagrożenia. Niekorzystny wpływ na ten materiał ma:

  • Bezpośrednie światło słoneczne. Ten czynnik wysusza materiał, powodując powstawanie pęknięć.
  • Zamrażanie. Pod wpływem niskich temperatur materiał twardnieje i traci elastyczność. Gdy temperatura wzrasta, skóra zaczyna pękać.
  • Promieniowanie UV uszkadza strukturę materiału, prowadzi do jego blaknięcia, pojawienia się zażółcenia na jasnej powierzchni.

Negatywny wpływ na stan skóry mają również duże wahania wilgotności i temperatury, kurz, drobne zanieczyszczenia, ścierniwa i kiepskiej jakości chemia samochodowa.

Zanim zaczniesz sprzątać wnętrze, określ rodzaj skóry. Do samochodów używa się materiału wykonanego ze skór bydlęcych. Dalsza pielęgnacja powierzchni zależy od metody i stopnia obróbki skóry. Jednak niezależnie od rodzaju materiału, istnieją ogólne zasady pielęgnacji skórzanych powierzchni.

Czyszczenie odbywa się wyłącznie za pomocą miękkich ściereczek z mikrofibry lub specjalnych niestrzępiących się tekstyliów. Nie używaj twardych pędzli, tylko te z miękkiego naturalnego lub syntetycznego włosia. Powinieneś kupić specjalne środki czyszczące, które nie zawierają produktów naftowych. Do nadania powierzchni połysku stosuje się oleje silikonowe. Zaopatrz się też w dedykowany preparat do skóry samochodowej.

Sprawdź porównanie zestawów do czyszczenia skór na stronie https://detailingobsessed.pl/rankingi/cmml/porownanie-zestawow-do-czyszczenia-skor.html

Czyszczenie rozpoczyna się od usunięcia kurzu i zanieczyszczeń stałych. Aby to zrobić, użyj odkurzacza. Jeśli drobne cząstki nie zostaną usunięte, będą rysować powierzchnie podczas mycia. Możesz użyć miękkiego pędzla. Należy pamiętać, że powierzchni nie można pocierać. Ruchy powinny być zgrabne i miękkie. Szczotka usunie brud zatkany w porach i przygotuje materiał. Do usuwania uporczywych zabrudzeń służą specjalne środki czyszczące. Tutaj musisz ściśle przestrzegać instrukcji. Jeśli takiego środka czyszczącego nie masz, możesz wziąć roztwór mydła. Jest używany w rzadkich przypadkach, ponieważ mydło powoduje wysuszenie i pękanie skóry.

Po oczyszczeniu nałóż odżywkę. Celem jest nadanie skórze elastyczności i miękkości. Wysokiej jakości odżywka nie pozostawia tłustych śladów i połysku. Zabieg kondycjonujący chroni materiał przed promieniami UV i blaknięciem. Ostatnim krokiem jest wcieranie olejków silikonowych lub kremów o dużej zawartości oleju. Ta autochemia jest używana dopiero po całkowitym wyschnięciu wnętrza. Krem jest równomiernie rozprowadzany i delikatnie wcierany w powierzchnię. Olej musi zostać całkowicie wchłonięty. Czyszczenie odbywa się co trzy miesiące. Bardzo trudno jest usunąć stare i uporczywe zabrudzenia, ślady naturalnych i sztucznych barwników. W takim przypadku zwróć się o pomoc do specjalistów.

Skórzana tapicerka samochodu

Czym się charakteryzuje dobry środek do konserwacji tapicerki skórzanej?

Aby wybrać odpowiedni środek czyszczący, zwróć uwagę na trzy ważne kryteria. Kompozycja nie powinna zawierać alkoholi i rozpuszczalników. Składniki zawierające alkohol prowadzą do blaknięcia pigmentu. Szczególnie negatywnie wpływa alkohol na skórę, która jest stale wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rozpuszczalniki również ścierają farbę, prowadząc do pęknięć. Materiał traci elastyczność i staje się twardy.

Nie należy kupować produktów, które jednocześnie czyszczą i chronią powierzchnię. Takie środki czyszczące mogą nawet uszkodzić powłokę. Środek czyszczący powinien mieć jednokierunkowe działanie: czyszczące lub ochronne. Specjalistyczny środek czyszczący jest przeznaczony wyłącznie do wyrobów skórzanych. Jeśli producent pisze, że taką chemią wszystko da się wyczyścić, poszukaj innego produktu.

Ufaj tylko zaufanym markom, które istnieją na rynku od kilku lat i zdążyły zaistnieć w profesjonalnych salonach. Z reguły im droższy środek czyszczący, tym skuteczniejszy i bezpieczniejszy. Kupując tanią chemię samochodową, ryzykujesz uszkodzenia powłoki skórzanej. Środki czyszczące do profesjonalnej pielęgnacji skóry mogą być przez ciebie uznane za drogie, ale pamiętaj, że alternatywą jest wymiana skórzanej powłoki. Pozostawienie zabrudzeń sprawi, że ich samodzielne usunięcie będzie w praktyce niemożliwe. To oznacza, że jeśli nie chcesz wymieniać powłoki skórzanej, będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalnej firmy, a ta usługa może być naprawdę kosztowna.