Ranking samochodów miejskich 2017

Zastanawiając się nad kupnem nowego auta do jazdy po mieście, bierzemy pod uwagę wiele wytycznych pozwalających nam dokonać najwłaściwszego wyboru. Podstawą jest jakość i stopień bezawaryjności pojazdu za rozsądną cenę. Istotnymi wskaźnikami podczas poszukiwania odpowiedniej dla nas opcji są również zużycie paliwa i rozmiary, umożliwiające łatwe parkowanie i poruszanie się po zatłoczonych ulicach.

Na decyzję związaną z zakupem określonego modelu ma również liczebność rodziny właściciela lub rodzaj jego działalności zarobkowej. Jednak skoncentrujemy się na autach małych i praktycznych do jazdy w godzinach szczytu, czyli pojazdach segmentu A.

Poniżej przedstawiamy ranking samochodów miejskich 2017. Dane wskazują, że największą popularnością przekładającą się na wyniki sprzedaży, cieszyły się samochody pomysłowo zaprojektowane i bogato wyposażone. Niniejsze zestawienie oparte jest na wynikach danych przedstawionych przez CEPiK i dotyczących trzech samochodów segmentu A, które przekroczyły tysiąc zarejestrowań.

Toyota Aygo

Na pierwszym miejscu w ilości sprzedanych egzemplarzy plasuje się Toyota Aygo. Dane wskazują, że dokonano w zeszłym roku ponad 3200 rejestracji nowych tego typu pojazdów. Osiem wersji kolorystycznych obejmujących również detale wewnętrzne umożliwia zamówienie pojazdu według własnej koncepcji estetycznej.

Toyota AygoModel posiada silnik 69 KM i zużywa około 4 l/100km. Jest dostępny w wersji z pięciobiegową skrzynią manualną lub skrzynią automatyczną. Poza standardowym zaopatrzeniem samochodów tej klasy, na wyposażenie Toyoty Aygo składają się m. in. system multimedialny - kamera cofania, bluetooth i 7-calowy monitor. W skórzanej kierownicy umieszczone są przyciski do sterowania Toyotą Aygo. Cena nowego pojazdu jest zróżnicowana w zależności od wyposażenia. Najbardziej rozbudowana wersja kosztuje około 49 000 złotych.

Skoda Citigo

Drugim modelem cieszącym się wzięciem w zeszłym roku była Skoda Citigo. Dane udostępnione na stronie CEPiK wykazują ponad 2800 zarejestrowań pojazdów tej marki. Wyposażenie Skody Citigo jest bardzo praktyczne, mimo stonowanego Designu i prostoty stylistycznej. Interesujący jest pakiet wersji sportowej, zawierający sportowe zawieszenie, przyciemnione tylne szyby i piętnastocalowe aluminiowe felgi. Do wyboru są dwa warianty jednostki napędowej o mocy 60 KM lub 75 KM. W wersji mocniejszej jest możliwość wyboru pojazdu ze skrzynią automatyczną. Cena Skody Citigo w jej najwyższej kategorii to około 44,500 tys.

Volkswagen Up!

Na trzecim miejscu, biorąc pod uwagę ilość zarejestrowań nowych pojazdów, znalazł się Volkswagen Up! Cena tego samochodu w najbardziej luksusowej wersji to około 64 000 złotych. Pojazd ten zakupiło w roku 2017 ponad 1900 osób.

Auto do miasta

Dane techniczne Volkswagen Up! zmieniają się w zależności od wersji pojazdu. W wersji GTI 5D pojazd posiada jednostkę mechaniczną o mocy 115 KM, manualną 6-biegową skrzynię biegów. Samochód podczas jazdy po mieście spala około 6l/100km. Prędkość 100 km/h samochód osiąga w czasie 8,8 a maksymalny limit prędkości pojazdu to 196 km.

Biorąc pod uwagę coraz bardziej zaawansowane konstrukcje i wyposażenie pokładowe pojazdów miejskich, można zauważyć, że ich standard dogonił samochody wyższych klas. Nie są to już proste, toporne konstrukcje i właściwie jedynym elementem odróżniającym je od aut segmentu B, C czy nawet D, jest ich niewielki rozmiar.