Wypożyczenie samochodu a awaria
Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach całą rodziną, wypożyczasz samochód i zabierasz dzieci na obiecaną wycieczkę w niesamowite miejsce. Nagle zaczynają migotać kontrolki w samochodzie i pojazd się zatrzymuje. Albo zdarza się jeszcze gorszy scenariusz - nie zdążasz nadusić hamulca, przez co powodujesz kolizję z innym samochodem. Co wtedy? Podpowiemy Tobie, co zrobić, gdy wypożyczony pojazd ulegnie awarii i jakie będą konsekwencje stłuczki.
Przed wynajęciem samochodu koniecznie zapoznaj się z umową i regulaminem wynajmu. Zawarte są tam wszystkie informacje dotyczące działań związanych z okolicznościami awarii czy kolizji. Ponoszona odpowiedzialność zależy od tego, czy wina leży po stronie kierowcy wynajmującego auto, kierowcy, który spowodował kolizję z wynajętym pojazdem, czy firmy wypożyczającej, przez którą powstała awaria na skutek pewnych niedociągnięć.
Awaria wynajętego samochodu
Jeśli jesteś tym pechowcem, któremu zdarzyła się awaria wynajętego auta, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie firmy wynajmującej. Nie martw się, jeśli zdarzyło się to w nocy - większość takich firm dysponuje całodobowymi infoliniami assistance. Pracownik biura poinstruuje Cię, jakie kroki musisz wykonać, by całe zdarzenie przebiegło sprawnie i w odpowiedni sposób.
W zależności od typu powstałej awarii, firma zorganizuje adekwatną pomoc. Wypożyczalnie bardzo często podpisują umowy z ubezpieczycielami czy stacjami naprawy pojazdów. Dlatego zapewnią między innymi naprawę samochodu w miejscu, w którym powstała usterka; podstawienie innego samochodu zastępczego czy nawet zorganizowanie noclegu w najbliższym hotelu dla wszystkich podróżujących do czasu, kiedy awaria zostanie naprawiona. Koszty naprawy, jak i zameldowania pokrywa wynajmujący pojazd, jeżeli usterka powstała z jego winy, jeśli natomiast on nie zawinił, nie musi martwić się o obciążające go koszty.
Przykładowymi szkodami, które mogą wystąpić z winy kierowcy, jest uszkodzenie felg lub opon, spalenie sprzęgła, zatarcie silnika, zabrudzenie tapicerki czy uszkodzenie tylnych okładzin hamulców poprzez jazdę na hamulcu ręcznym. W takich przypadkach musisz liczyć się z tym, że koszty naprawy pokryjesz właśnie Ty. Nie będziesz się jednak o to martwić, jeśli wcześniej skorzystasz z zaproponowanej przez wypożyczającego oferty ubezpieczenia, chroniącego Cię przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane szkody.
Jednak jeśli firma wypożyczająca samochód nie dotrzyma umowy, albo dopuści się pewnych niedociągnięć, na skutek których powstanie awaria bądź kolizja, wtedy kierowca może ubiegać się o odszkodowanie.
Stłuczka wynajętym samochodem
Znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy zdarzy Ci się kolizja lub wypadek drogowy. Niezależnie od tego, jak bardzo są one poważne oraz czy wina leży po Twojej stronie czy innego uczestnika ruchu drogowego, zobowiązany jesteś wezwać policję, która spisze notatkę dla ubezpieczyciela oraz pomoże ustalić przebieg kolizji. Powinieneś również skontaktować się z infolinią asisstance, dzięki której dowiesz się, jakie kroki należałoby jeszcze podjąć, by uzyskać pomoc. Kolizja wypożyczonym autem może zdarzyć się nawet przez chwilę nieuwagi i nie zawsze jest spowodowana Twoją nieostrożnością, ważne jednak, żeby nie wpadać wtedy w panikę, tylko na spokojnie przeanalizować to, co się wydarzyło i jakie kroki powinno się podjąć.
Wynajem samochodu a ubezpieczenie
Aby zminimalizować koszty, jakie obciążą Cię w wyniku wypadku spowodowanego Twoją nieostrożnością, wykup wcześniej ubezpieczenie. Jego cena zależy od klasy samochodu, jego wielkości oraz wyposażenia. Jak można się domyślić, za większy pojazd zapłacimy wyższe ubezpieczenie. Do wyboru masz kilka opcji - możesz zdecydować się między innymi na: ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń, SCDW - ubezpieczenie całkowicie zwalniające z odpowiedzialności finansowej w przypadku uszkodzeń lub PAI, czyli ubezpieczenie personalne od następstw nieszczęśliwych wypadków dla wszystkich pasażerów w wynajętym aucie.
Wypożyczając samochód warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, dodatkowe wyposażenie czy komfort jazdy. Przede wszystkim, dokonaj starań, by było ono ubezpieczone, żebyś w razie ewentualnej awarii, kolizji bądź stłuczki, otrzymał niezbędną pomoc oraz nie był narażony na wysokie koszty naprawy.