Wynajem samochodu - o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach wynajem samochodu to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Decydują się na nią nie tylko osoby prywatne, ale też przedsiębiorcy. Awaria, przyjazd do danego miasta bez chęci korzystania z taksówek oraz transportu miejskiego czy zwyczajnie wypróbowanie konkretnego modelu – to najczęstsze przypadki w których kierowcy decydują się na wynajem auta. Jak to przebiega?

Elastyczność i wygoda

Wynajem auta na godziny to bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób, które nie chcą długoterminowo zobowiązywać się do posiadania samochodu. Główną zaletą tego procesu jest fakt, że dzięki niemu bardzo szybko dana osoba będzie mogła załatwić sprawy prywatne lub biznesowe – bez konieczności przemieszczania się komunikacją miejską, która często kursuje tylko na określonych trasach czy taksówkami, w przypadku których koszt jest bardzo duży. Wspomniana metoda wypożyczenia auta jest na tyle wygodna, że klient może wynająć samochód na tyle czasu, ile potrzebuje. Jeśli pojawi się sytuacja w której będzie musiał przedłużyć ten czas, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to uczynić.

Proces wynajmowania samochodów

Pierwszym etapem w przypadku wypożyczenia auta jest spełnienie pewnych warunków, przede wszystkim – należy spełniać kryterium wieku, a także długość posiadania prawa jazdy, zazwyczaj jest to min. rok. Każda wypożyczalnia ma swoje zasady, zawarte w regulaminie, które mogą różnić się od podobnych miejsc, ale bardzo często trzeba mieć także ważny dowód osobisty i paszport.

Długoterminowy wynajem samochodu

Umowa

Wynajem wymaga, aby oprócz danych osobowych wynajmującego, udzielono również dodatkowych zapisów, w których znajdą się informacje w jakim miejscu chcemy odebrać i oddać auto. Miejscami tymi może być siedziba wypożyczalni, ale też bardzo często – adres wskazany przez klienta. Ludzie coraz częściej decydują się na możliwość wypożyczania auta z jednego miasta, a oddania go w innym. Usługa taka jest zazwyczaj płatna, a miejsce odbioru i oddania pojazdu zaznacza się w umowie, chociaż powoli do Polski wkracza metoda, w której odbieramy samochód danej osoby w jednym miejscu i wystarczy, że przetransportujemy go w ustalone, płacąc tylko i wyłącznie za benzynę.

Umowa podczas wynajmowania auta musi zawierać termin, na jaki chcemy go wypożyczyć, datę tego wypożyczenia oraz oddania. Jeśli dany klient chce przekroczyć granicę kraju lub przedłużyć ten czas, bezwzględnie musi poinformować o tym daną firmę co najmniej 12 godzin przed upływem terminu zwrotu. Ponadto umowa zawiera także cennik za wynajem oraz dodatkowe koszty czy opłaty za zdarzenie.

Główne kryteria w przypadku wypożyczenia samochodu to klasa auta - im wyższa, tym większa cena oraz długość okresu najmu. Warto dodać, że długoterminowy wynajem jest o wiele bardziej opłacalny, ponieważ ceny w przeliczeniu na dobę, będą niższe. Dodatkowa opłata wynajmu samochodu to przede wszystkim kaucja, która jest kwotą pobraną jako zabezpieczenie, a jej wysokość zależy od klasy i modelu wynajmowanego auta.