Lamborghini Aventador - kolejna odsłona wściekłego byka

Lamborghini Aventador to auto, które zostało przedstawione szerszej publiczności w Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w lutym 2011 roku. Stało się to pół roku po jego oficjalnej prezentacji w Sant’Agata Bolognese, gdzie mieści się siedziba firmy Lamborghini. Aventador jest następcą produkowanej uprzednio przez dziesięć lat wersji Murciélago. Tak jak w przypadku wcześniejszych modeli, nazwa pojazdu nawiązuje do zwierzęcego bohatera corridy - w tym przypadku byka Aventadora, który w roku 1993 został za swoje męstwo odznaczony nagrodą “Trofeo de la Peña La Madroñera”.

Bycza cena Lamborghini Aventador

Nie jest niespodzianką, że najnowocześniejsze i superszybkie samochody mają proporcjonalną do ich klasy cenę. Lamborghini Aventador jest pojazdem dla osób zamożnych lub wyjątkowych pasjonatów, gotowych poświęcić znaczną sumkę, aby osobiście dosiąść ryczącą bestię.

W kwietniu 2018 roku, na polskim portalu motoryzacyjnym, wystawiono na sprzedaż egzemplarz wyprodukowany rok wcześniej, za sumę 2 700 000 złotych brutto. Oferta jest już nieaktualna. Ceny Lamborghini Aventador wyprodukowanego w latach 2012-2015 są już nieco niższe i oscylują między 1190 000 a 2450 000 złotych polskich.

Boskie Lamborghini Aventador. Wojewódzki płakał jak sprzedawał

Wysoka cena Lamborghini nie odstrasza. Szacuje się, że w Polsce jest około 100 użytkowników rozmaitych wersji tej marki. Obecnie na stronach motoryzacyjnych można znaleźć kilkanaście ofert wystawionych na sprzedaż modeli Aventador.

W lutym 2018 roku znany celebryta Kuba Wojewódzki wystawił na sprzedaż swoje dwuletnie Lamborghini Aventador. Wojewódzki zaproponował cenę 250 000 euro, opatrując dodatkowe ogłoszenie na instagramie hasztagiem “dealer płakał jak sprzedawał”.

Jazda Lamborghini Aventador

Lamborghini Aventador - dane techniczne maszyny

W 2011 roku miano samochodu roku i trzeciego co do szybkości pojazdu na świecie, otrzymało właśnie Lamborghini Aventador. Dane techniczne superauta przemawiają same za siebie. Wielkim byczym sercem bijącym pod maską wehikułu jest silnik V12 o pojemności 6,5 l. Pomimo ogólnej tendencji panującej ówcześnie w rozwiązaniach technologicznych dążącej do zmniejszania pojemności i zwiększania mocy za pomocą turbosprężarek, konstruktorzy marki Lamborghini zainstalowali pod maską wolnossącą jednostkę.

Moc silnika w zależności od modelu oscyluje w granicach 700-750 KM. Potężny potencjał jednostki napędowej i moment obrotowy silnika 690 Nm sprawiają, że auto rozpędza się do 100 km/h w czasie 2,9 sek. Samochód zaopatrzony jest w 7-biegową zautomatyzowaną skrzynię biegów i napęd na cztery koła. Dzięki udoskonalonej konstrukcji układu sterowania i dobrej przyczepności pojazdu do podłoża, samochód prowadzi się łatwiej niż wersję Murciélago. Złośliwi twierdzą, że podczas ujarzmiania byka Aventadora nie było dreszczyku emocji, który towarzyszył podczas ujeżdżania jego starszego brata.

Ograniczona produkcja Lamborghini Aventador

Biorąc pod uwagę zakup tego superauta, warto mieć na względzie, że czas nie gra na naszą korzyść, ponieważ jego produkcja jest z założenia ograniczona do 4000 egzemplarzy. Limit produkcji wynika z zamówienia przez firmę Lamborghini jedynie ośmiu “monoque”, czyli form, na których odlewane są samonośne konstrukcje modelu, z których każda nadaje się do 500 odlewów.