Luksusowe oblicze Mercedesa AMG

Mercedes to marka z naprawdę rozbudowaną i ciekawą przeszłością. Przez dziesiątki lat tworzyła swoją renomę na rynku samochodów, stawiając na wysoką jakość tworzonych konstrukcji. Jedno z ważniejszych wydarzeń w jej historii to fuzja, po której powstała marka Mercedes AMG. Jaki miało to wpływ na sytuację przedsiębiorstwa, jak i samych kierowców?

Historia niemieckiego producenta

Warto spojrzeć głębiej na cały temat, przybliżając nieco historię znanego niemieckiego producenta. Mercedes-Benz, bo tak brzmi jego pełna nazwa, był prekursorem na rynku samochodowym. Początki sięgają lat 80. XIX wieku, kiedy to powstały firmy dwóch początkowo niezależnych przedsiębiorców, czyli Karla Benza i Gottlieba Daimlera. Po kilkunastu latach wypracowano wspólną markę, której nazwa była stworzona na cześć Mercedes Jellinek. Była ona córką pioniera i eksperta motoryzacyjnego pochodzącego z Austrii, Emila Jellinka. Zapoczątkował on w pewnym stopniu rozwój branży, wpływając na powstanie pierwszego auta z silnikiem czterocylindrowym, właśnie przez markę Mercedes Benz.

Podstawowymi aspektami, które miały kluczowe znaczenie przy produkcji samochodów, była jakość, fascynacja, innowacja oraz bezpieczeństwo. Auta miały przyciągać uwagę i stanowić alternatywę dla standardowych, mniej prestiżowych modeli seryjnych od innych producentów. Skutkowało to tym, że klienci musieli więcej zapłacić, jednak nie przeszkadzało to w uzyskiwaniu znakomitych wyników sprzedażowych. Po kilkunastu latach marka miała na tyle wyrobioną pozycję, że była znana i respektowana niemal na całym świecie. Zaczęto produkować samochody osobowe, ciężarówki, dostawcze, autobusy, a nawet samochody wyścigowe, przeznaczone do najmocniejszej eksploatacji.

Sportowy Mercedes

Linia Mercedes AMG

W latach 80. XX wieku rozpoczęła się współpraca między młodą, ale dobrze prosperującą firmą spod Stuttgartu AMG, a niemieckim producentem. Gigant stworzył linię Mercedes AMG, nastawioną na przerabianie zwykłych modeli na modłę sportowego stylu, a przede wszystkim osiągów. Kierowcy chętnie korzystali z autoryzowanych usług w kwestiach przeróbek, ale także kupowali specjalne egzemplarze. Coroczna sprzedaż osiągnęła około 70 000 unikalnych samochodów. Ciekawe jest podejście AMG do każdego produkowanego silnika. Motto firmy to “jeden człowiek, jeden silnik”, co oznacza, że za każdą jednostkę napędową odpowiedzialny jest jeden pracownik. Sprawia to, że traktuje on swoją pracę bardzo poważnie i odpowiedzialnie. Pozwala to osiągnąć maksymalną jakość ostatecznego produktu.

Mercedes AMG GT - dla najbardziej wymagających

AMG przez lata na tyle dobrze się sprawdzało, że obecnie niemal każdy seryjny model posiada swój bardziej wyczynowy odpowiednik. Obecnie jednym z kluczowych przedstawicieli cywilnego samochodu z potężną jednostką napędową jest Mercedes a45 AMG, stworzony na pięćdziesiąte urodziny firmy. Posiada on czterocylindrowy silnik dwulitrowy o mocy aż 360 KM, choć bazowo był typowym autem miejskim. Oprócz osiągów duży wkład w odbiór modeli ma specjalnie przerobiona skrzynia biegów, dostosowana do szybszej jazdy, ulepszone zawieszenie i układ hamulcowy, a także usportowienie wyglądu zewnętrznego. Dla najbardziej wymagających klientów została stworzona odmiana o nazwie Mercedes AMG GT, posiadająca wyścigowe i najefektywniejsze modele, jakie ma do zaoferowania producent.