Wynajem samochodu - co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach samochód jest bardzo ważnym środkiem komunikacji niemalże każdej rodziny. Niestety nie zawsze stać nas na zakup nowego auta. Myślimy wtedy o leasingu, jednak bardzo dobrą alternatywą dla leasingu jest po prostu wynajem samochodu. Spośród dostępnych na rynku możliwości warto rozróżnić tę usługę ze względu na czas wynajmu: krótkoterminowy, średnioterminowy oraz długoterminowy. Który z nich wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej warunkom tychże umów.

Wynajem samochodu - dla kogo?

Wynajem jest rozwiązaniem dla osób, które potrzebują samochodu, jednak nie do końca stać je na zakup lub nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu. Wypożyczalnie samochodów nie oczekują od nas wkładu własnego jak w przypadku leasingu. Kolejną różnicą pomiędzy leasingiem a standardowym wynajmem jest też możliwość późniejszego wykupu samochodu. Obydwa rozwiązania dają nam taką możliwość, jednak w przypadku dzierżawy auta nie jest to korzystne rozwiązanie, i z pewnością o wiele droższe niż podczas leasingu. Ponadto w przypadku wynajmu samochodu ogranicza nas ilość kilometrów, które auto może przejechać w skali miesiąca czy roku. A im więcej będziemy jeździć, tym większe będą to opłaty miesięczne.

W przypadku miesięcznych opłat również można dostrzec różnice, głównie w wysokości comiesięcznej kwoty, ale też w tym, co jest zawarte w naszym pakiecie. W przypadku wynajmu odpowiedni dobór pakietu gwarantuje nam, iż cały koszt eksploatacji ponosi leasingodawca. Co się z tym wiąże - często w takich pakietach dostajemy komplety opon z możliwością ich przechowywania, serwisowanie, przeglądy, ubezpieczenie oraz gwarancję otrzymania auta zastępczego w razie potrzeby. Jedynym więc kosztem, który musi ponieść klient, jest paliwo oraz oczywista comiesięczna opłata. W przypadku leasingu sami ponosimy koszty eksploatacji. Dodatkowo nie musimy interesować się spadkiem wartości samochodu, ponieważ po zakończonym okresie umowy mamy możliwość wynajęcia kolejnego samochodu.

Wynajem krótkoterminowy samochodów

Krótkoterminowy czas wynajmu samochodu

Jeśli zdecydujemy się już na wynajem samochodu, rozpatrując wszystkie jego wady i zalety, warto skupić się na tym, jaki okres wynajmu nas interesuje. W przypadku, kiedy potrzebujemy samochodu tylko na kilka dni, podczas wyjazdu służbowego lub gdy nasze prywatne auto wymaga naprawy, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem krótkoterminowy. Przeważnie jest to wynajem, który nie przekracza 30 dni. Nie wymaga od nas wkładu własnego, a formalności związane z tą usługą są banalnie proste.

Średnioterminowy wynajem samochodu

Wynajem średnioterminowy obejmuje okres od 1 do 23 miesięcy. Im dłuższy czas wynajmu, tym opłata miesięczna jest korzystniejsza. W tym przypadku wypożyczalnie często dostosowują swoją ofertę indywidualnie, żeby zwiększyć zadowolenie z wynajmu. Umowę możemy przerwać w każdym momencie, na dogodnych warunkach. I sprawdzi się ona w przypadku określonego okresu użytkowania.

Długoterminowy wynajem

Długoterminowy wynajem obejmuje okres od 2 do 5 lat. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób zdecydowanych na dłuższe użytkowanie pojazdu. Oprócz pakietu usług serwisowych, wypożyczalnie są w stanie wyposażyć samochód wedle życzeń klienta. Po upływie umowy jest możliwość zawiązania nowej, a co za tym idzie otrzymania nowego auta na kolejny dłuższy okres.

Chcąc więc wynająć samochód na określony czas, warto rozpatrzyć wszystkie możliwe rozwiązania. Wypożyczalnie oferują nam indywidualne podejście do umowy oraz dostosowanie się do naszych preferencji.