Proces wynajmu samochodu

Ubezpieczenie, odpowiedzialność za uszkodzenia, kradzież – to jedne z najbardziej kontrowersyjnych spraw o których myśli każda osoba zainteresowana wypożyczeniem samochodu. Ten bardzo popularny sposób na posiadanie auta w najpotrzebniejszych chwilach, wymaga jednak spełnienia pewnych kryteriów. Jakich?

Warunki wynajmu samochodu

Wypożyczenie auta, choć bardzo przyjemne i dostępne w wielu miejscach na świecie, niesie ze sobą pewien rygor w postaci różnych wymagań.Wszystkie warunki zależą od indywidualnych potrzeb danej wypożyczalni, dlatego każda różni się między sobą regulaminem.

Najczęściej stawianymi warunkami do spełnienia przez wypożyczalnię jest kwestia wieku. Większość wymaga, aby osoba, która chce wypożyczyć auta z klasy mini czy kompakt – miała skończone 19 lat i prawo jazdy kategorii B, ważne przynajmniej rok. Auta klasy średniej to już wymóg 21 lat i prawa jazdy ważnego przynajmniej 2 lata oraz 3 lata w przypadku pojazdów z grup wyższych, dodatkowo z wiekiem 25 lat.

Kolejnym i jednym z najważniejszych warunków jest posiadanie dwóch aktualnych dokumentów tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu i ważnego prawa jazdy. Dodatkowo, przy wynajmie wymagana jest karta kredytowa, czasem nawet dwie – jeśli ktoś chce wypożyczyć samochód z wyższej półki. Ma to związek z kaucją, która funkcjonuje jak równowartość kosztów wypożyczenia. Kwota jest bukowana na karcie, w taki sam sposób, jak w hotelu w przypadku mini baru.

Wymogiem postawionym przez wypożyczalnie samochodów jest także zwrócenie auta w kompletnym i takim samym stanie, w jakim go odebrano. Wymagać to może zatem podjechania na myjnię i wyczyszczenia samochodu. W każdym przypadku bak samochodu przed wypożyczeniem jest uzupełniony do pełna i tak też ma wrócić do określonego miejsca i w dniu zapisanym w umowie.

Proces wypożyczenia samochodu

Jeśli dojdzie do wypadku, podczas którego w wynajęty samochód wjechał nieostrożny kierowca, szkody są pokrywane z OC sprawcy. W innych przypadkach, gdy wina leży po stronie osoby wypożyczającej lub jest to spowodowane przez naturę – na przykład zwalone drzewo, samodzielnie musi zostać uiszczona opłata, doprecyzowana na podstawie ekspertyzy i kosztorysu, ustalonego przez dział techniczny wypożyczalni. Ponadto kary wynikające z naruszenia przepisów prawa, takie jak opłaty parkingowe czy mandaty – to tylko i wyłącznie koszt indywidualny.

Umowa wynajmu samochodu

Niezbędnymi elementami umowy najmu są przede wszystkim: określenie stron, czyli wskazanie wynajmującego i najemcy (tutaj wykorzystywane są dane osobowe, zgodne z dokumentem tożsamości), treść równoznaczna z oświadczeniem woli, która musi dokładnie opisywać przedmiot najmu i warunki umowy, a przede wszystkim – podpisy stron, które potwierdzają oświadczenia woli osób reprezentujących strony umowy.

Ważną informacją jest też data obowiązywania – czyli dzień odbioru samochodu z wypożyczalni, aż po jego zwrot, zgodny z umową. Często pojawia się też szczegółowy opis przedmiotu najmu, wysokość i terminy spłaty oraz wykaz przedmiotów i dokumentów, które są przekazywane najemcy wraz z samochodem.