Długoterminowy wynajem auta - czy warto?

Nie wszystkich stać na zakup samochodu - tym bardziej dobrego, który będzie odpowiadał potrzebom konkretnej osoby pod względem wielkości, szybkości czy koloru. Gdyby nie możliwości wynajmu, mnóstwo osób nie mogłoby się pochwalić bezpiecznym, solidnym wozem.

Na szczęście w tej chwili istnieje opcja wynajęcia pojazdu na dłuższy okres czasu, dzięki czemu można korzystać z niego jak z własnego wozu. Czy taki wybór jest jednak opłacalny? Czy warto?

Kilka słów o wynajmie długoterminowym

Długoterminowy wynajem wozu to opcja dla tych osób, które z jednej strony potrzebują własnego pojazdu, jednak z drugiej strony nie są w stanie go kupić. Może być i tak, że pojazd potrzebny jest nie bezpośrednio dla nich, lecz na przykład dla pracowników ich firmy. Jeśli wóz firmowy ma być przypisany do stanowiska nie oznacza to, że trzeba go koniecznie kupować! Można zdecydować się raczej na wynajęcie, a wiadomo, że na krótki czas nie miałoby to żadnego sensu. Musi tutaj istnieć ciągłość i to przez dłuższy czas.

Długoterminowy wynajem wiąże się z wpłacaniem comiesięcznej kwoty w określonej wysokości na konto firmy, która udostępnia pojazd. Wszystkie szczegóły wynajmu są określone dokładnie w umowie, jaką podpisują obie strony. Wiadomo do kiedy pojazd będzie wynajęty, jaka jest wysokość miesięcznej opłaty, do kiedy trzeba wpłacać pieniądze, a także na co dodatkowo można liczyć (na przykład ubezpieczenie itp.). Warto zwrócić uwagę, że dla niektórych osób wynajem długoterminowy i leasing są tym samym, ale w praktyce dzieli je naprawdę wiele! Przede wszystkim leasing z góry pozwala założyć, że użytkownik być może będzie chciał zakupić pojazd po okresie leasingowania. Tymczasem w opcji długoterminowego wynajmu nie ma takiej możliwości - można jednak co jakiś czas zmieniać pojazd, wynajmując kolejny.

Jak wynająć samochód

Dostępne modele i dodatki

Wynajem długoterminowy jest przeznaczony dla osób, które nie mogą lub nie chcą kupować wozu, jednak muszą z niego korzystać. Mogą to być osoby prywatne, albo placówki firmowe, które wynajmują auta dla celów firmowych - na przykład by rozwozić towar, albo by każdy pracownik miał własny wóz. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, w tym między innymi spokój użytkowania - jeśli bowiem coś stanie się z wozem, ciągłość wynajmu zapewnia firma, która go udostępnia.

W umowie zwykle pojawiają się zapisy dotyczące dodatkowych plusów korzystania z wynajmu - a są to takie dodatki jak ubezpieczenie, assistance, przeglądy, naprawy czy wymiana części w przypadku awarii. Warto dodać, że wynajem długoterminowy pozwala na wypożyczenie wielu różnych modeli pojazdów - nawet aut luksusowych. Co prawda wówczas koszty wynajęcia są wyższe, jednak użytkownik ma możliwość poruszania się pojazdem, do którego w normalnych warunkach nie miałby dostępu. Byłby on poza jego zasięgiem cenowym.

Jakie konkretnie modele zwykle wchodzą w grę?

To między innymi pojazdy marki Toyota, Lexus, Skoda, Volkswagen i wiele innych. Dostępne są zresztą nie tylko auta osobowe, lecz również dostawcze - przeznaczone specjalnie dla firm transportowych, które również często wypożyczają wozy.

Wypożyczanie długoterminowe - ile to kosztuje?

Koszt wypożyczenia pojazdu na dłuższy okres czasu w dużej mierze zależy od tego jaki wóz się wybiera. W różnych miastach także można natrafić na różne ceny, jednak ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo opłacalna opcja. Można korzystać z dobrego wozu, co jakiś czas go zmieniając (na przykład na nowszy). W cenę wynajmu wliczona jest miesięczna opłata. Koszty to jednak również kaucja wstępna, jak też ewentualne opłaty za przekroczenie ustalonego limitu kilometrów. Za jeden nadprogramowy płaci się około 20-30 groszy, więc na szczęście niewiele.