Ekojazda z samochodem Tesla X

Przechadzając się po nowojorskim Manhattanie, możemy natknąć się na zupełnie niespotykany w naszym kraju widok. Oto przy ulicy może bowiem stać samochód Tesla X, który nie jest wyposażony w rurę wydechową. Z pewnością zainteresują nas jednak jego tylne boczne drzwi, nie bez powodu nazwane Falcon Wings. Tak jak skrzydła jastrzębia rozpościerają się na niebie, tak drzwi w autach Tesla X otwierają się do góry.

Tak właśnie prezentuje się trzeci model pojazdów Tesla, wśród których znajdują się już samochody Roadster oraz Model S. Tak jak jego poprzednicy, również Tesla X jest oczywiście samochodem elektrycznym.Tesla X - gdy w portfelu masz przynajmniej 80 tysięcy dolarów

Najnowszy pojazd firmy Tesla z napędem na dwie osie, od jakiegoś czasu znajduje się już w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Kosztuje on jednak co najmniej 80 tysięcy dolarów i zmieści się w nim aż 7 osób.

Czy jest jednak wart swojej ceny?

Jeśli samochodem Tesla planowaliśmy uciekać, raczej nie jest to dobry pomysł. Otwarcie zarówno przednich, jak i tylnych drzwi tego samochodu może bowiem chwilę potrwać. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, bajeczne Falcon Wings w Tesla X najpierw się unoszą, następnie łamią się nad górną linią szyby, aby ponownie się unieść. Z kolei przednie drzwi tego elektrycznego pojazdu, najpierw się nieco wysuwają, aby w końcu się otworzyć.

Wnętrze Tesla X - powtórka z rozrywki

Kiedy wsiądziemy do samochodu Tesla X możemy mieć uczucie, że znaleźliśmy się w Modelu S. Pierwsze na co zwrócimy uwagę, to z pewnością 17-calowy ekran. Jeśli chodzi o siedzenia, ich drugi rząd możemy dostosować pod 2 albo 3 pasażerów. Trzeci rząd miejsc powinien być raczej przeznaczony dla młodszych członków rodziny, z uwagi na mało miejsca ponad głowami. Warto także napomknąć, że tylko trzeci rząd siedzeń można składać.

Dane techniczne Tesla X

Tesla X - jak się prowadzi?

Zgodnie z danymi podanymi przez samego producenta, Tesla X jest w stanie osiągnąć prędkość 100 km/h już po 3,4 sekundach. Wersja P90D samochodów Tesla X może rozwinąć moc 773 KM, warto jednak dodać przy tej okazji, że w porównaniu ze swoim poprzednikiem, czyli Modelem S, jest ona o 333 kg cięższa. Tesla X waży bowiem niemal 2,5 tony.Jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania techniczne, nie spodziewajmy się wielkich zmian w odniesieniu do Modelu S. Wyższa pozycja za kierownicą oraz zwiększona masa, nie sprawiają, że samochód gorzej się prowadzi, nawet na zakrętach pokonywanych z większą prędkością. Dodatkowo, należy wspomnieć o niezwykłym komforcie resorowania oraz o możliwości ustawiania wysokości zawieszenia z kabiny.

Tesla X - idealna do jazdy po mieście

W przypadku, gdy ruch uliczny staje się po prostu męczący dla kierowcy, dobrym rozwiązaniem może okazać się ustawienie autonomicznego pilota. Zdecydowanie zwiększa to komfort jazdy, ale musimy pamiętać o tym, aby jednak zawsze kontrolować to co dzieje się na drodze i jakie przeszkody się przed nami pojawiają.Zasięg Tesli X wynosi 470 km. Stacje szybkiego ładowania gwarantują użytkownikom uzupełnienie energii w jedyne 20 minut. Trzeba jednak pamiętać, że Polska to nie USA, czy nawet Niemcy i że w naszym kraju dopiero trwają rozmowy nad stworzeniem takich punktów.

Tesla X - pojazd godny polecenia

Tesla X to z pewnością bardzo interesująca propozycja. Świetny zasięg i bardzo szybkie ładowanie to zdecydowane atuty tego pojazdu. Nie można jednak powiedzieć, że jest to produkt innowacyjny wśród samochodów elektrycznych. Pozostaje nam zatem wyczekiwać Modelu 3 od Tesli, który ma kosztować jedyne 35 tysięcy dolarów.