Audi R8 - niemiecki supersamochód

Fani uznają go za samochód legendarny, złośliwi nazywają go ”Lamborghini dla ubogich”. Przez długi czas Audi R8 uznawane było za okręt flagowy niemieckiej marki, jaka jest prawda ?

Audi R8 - historia

Na początku swojej przygody prototyp tego modelu był wykorzystywany w 24-godzinnych wyścigach. Po raz pierwszy do sprzedaży został wystawiony podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 roku, trzy lata po zaprezentowanym wcześniej prototypie Le Mans Audi R8, od którego zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Wersja dopuszczona do produkcji została stworzona przez włoskiego projektanta Waltera de’ Silvę, który brał udział przy pracach projektowych Polskiego Fiata 125p. Warto wspomnieć, że model ten był wytwarzany przez spółkę-córkę niemieckiego koncernu, firmę quattro GmbH, która miała już doświadczenie w budowie sportowych modeli Audi.

Z pewnością R8 zalicza się do grona luksusowych samochodów klasy S. Jego nowoczesna bryła i technologiczne innowacje zostały szybko docenione. Jako pierwszy, dopuszczony do ruchu drogowego samochód, posiadał reflektory wyposażone w diody LED. Co więcej, Audi skupiło się także na poprawieniu komfortu jazdy i dostosowaniu poziomu hałasu silnika. W następnych latach zdobył tytuł World Performance Car of the Years, która została również przyznana kolejnej wersji Audi R8 - V10. Model ten szybko podbił serca publiczności i w rezultacie pojawił się m.in. w wielu odsłonach znanej wersji gier “Need for Speed”. Co ciekawe, wystąpił także na wielkim ekranie w filmie “Iron Man” jako samochód samego Tony’ego Starka.

Audi R8 - dane techniczne

Jak przystało na prawdziwy sportowy samochód Audi R8 można kupić w dwóch typach nadwozia: jako 2-drzwiowe coupé i 2-drzwiowy roadster. Początkowo modele były dostępne z dwoma wersjami silnika V8 i V10. Pierwszy V8 FSI o pojemność 4.2 li oraz posiada zawrotną moc rzędu 420KM.

Silnik audi r8

Druga wersja z silnikiem V10 FSI 5.2 l posiada aż 525 koni i pozwala uzyskać przyspieszenie do 100km/h w 3,5 sekundy, co jak na samochód do codziennego użytku robi naprawdę duże wrażenie. Co więcej, w wersji V10 samochód został wyposażony w amortyzator magnetyczny.

Rodzaj napędu, jaki został zastosowany w tym modelu, to układ quattro na wszystkie koła. Masa R8 waha się pomiędzy 1560-1725 kilogramów, co zawdzięcza podwoziu wykonanemu z aluminium. Niemiecki koncern zdecydował się na centralne umieszczenie silnika, aby polepszyć komfort i jakość jazdy, co można odczuć podczas testowania R8 na torze wyścigowym.

Jeżeli chodzi o spalanie Audi R8 w wersji benzynowej V8 wynosi około 18 litrów na 100 kilometrów. Warto jednak podkreślić, że najmocniejsza wersja silnika może spalać do 5 litrów więcej.

Koszty zakupu

Z jakim kosztem zakupu będą musieli liczyć się zwolennicy Audii R8? Cena całkowicie nowych modeli może dochodzić nawet do 927 600 PLN. Najtańszą wersją z możliwych jest AUDI R8 5.2 FSI Quattro Coupe III 5.3 540 Km z automatyczna skrzynią biegów. Jeżeli chodzi o ceny używanych modeli R8 zależne są one od rocznika produkcji. Najtańszym rozwiązaniem jest samochód z 2007 roku, którego można kupić już od 216 333 PLN.