Aston Martin DBS Superleggera

Niszowa, sportowa marka Ashton Martin już w trzecim kwartale 201 roku wypuszcza na rynek swój najnowszy model - DBS Superleggera. Nowe dzieło marki zasili grono najszybszych samochodów sportowych o klasycznym układzie napędowym. To moc 725 KM w natarciu.Co warto wiedzieć już dziś?Ten nowy, wspaniały samochód posiada silnik V12 o pojemności 5,2 litra.

To oczywiście przekłada się na prędkość, serce każdego sportowego auta. Potężny silnik rozwija swoją maksymalną moc przy obrotach wartości 6500 na minutę, a moment obrotowy wynosi 900 Nm. Można go wykorzystać w zakresie obrotów od 1800 do 5000. DBS Superleggera przyspiesza do 100 km/h w niewiarygodnym czasie 3,4 sekundy. Zachwyca też czas zmiany prędkości od 80 km/h do 160 km/h - to zaledwie 4,2 sekundy. Producent twierdzi, że taki wynik stanowi najlepsze osiągnięcie w tej klasie samochodów (mieszczącej również Ferrari 812 Superfast oraz Chevroleta Corvette ZR1).  Na uwagę zasługuje również staranne zestrojenie dźwięków układu wydechowego z klapami. Za napęd na tylną oś odpowiada automat o ośmiu biegach, samochód posiada także mechanizm różnicowy z funkcją wektorowania momentu obrotowego, który skutecznie ogranicza poślizg.

Kilka słów o zawieszeniu

Tym, co charakterystyczne w dobrych sportowych samochodem jest zawieszenie. W modelu Aston Martin DBS Superleggera jest wykonane z kutego aluminium z adaptacyjnymi amortyzatorami. Umożliwia także wybór spomiędzy trzech trybów jazdy i dostosowania - GT, Sport oraz Sport Plus. Auto nie ma zbyt dużego skrzydła, jednak nadwozie przy prędkości maksymalnej (340 km/h) generuje aż 180 kg docisku. Jest także wyposażone w podwójny dyfuzor. Co jeszcze warto wiedzieć o DBS Superleggera? Jest o 5 mm niższy od modelu DB11,z przodu znajdują się opony Pirelli 265/35 R21, a z tyłu 305/30 R21,średnica węglowo-ceramicznych tarcz hamulcowych to 410 i 350 mm,coupé waży zaledwie 1690 kg.

Opływowa konstrukcja

Na uwagę zasługują także zastosowane w tym modelu rozwiązania dotyczące przepływu powietrza. Aston Martin stawia tu wyraźnie na przepływ pod samochodem, zmniejszając zarazem opór w górnej jego części. Dzięki dużym wylotom powietrza za przednimi kołami Aston uniknął efektu fali uderzeniowej, który często pojawia się przy dużych prędkościach.

Aston Martin

Tworzeniu DBS Superleggera towarzyszył zamiar zaprojektowania samochodu sportowego, który wprowadzi początkujących pasjonatów w świat szybkiej jazdy, ale nie da się też nudzić tym nieco bardziej obeznanym. Choć to brzmi jak kompromisy, w tym przypadku nie zaszkodziły - samochód sprawdza się świetnie.

Magia w środku

Wnętrze nowego modelu przypomina znany DB11, jednak kilka ważnych detali uległo tutaj zmianie. Przede wszystkim, producent postawił na luksusowe materiały, by wyróżnić swój samochód na tle podobnych propozycji konkurencyjnych marek. DBS Superleggera ma pełnić funkcję nie tylko samochodu dostarczającego adrenaliny, ale też wybitnie komfortowego i ekskluzywnego. Uważnym obserwatorom nie umknie z pewnością efekt współpracy z Mercedesem pod postacią interfejsu systemu multimedialnego.

Ile kosztuje to nowe cudo na rynku sportowej motoryzacji? W Niemczech ustalono dla niego cenę rzędu 274 995 euro. Dla polskich pasjonatów oznacza to wydatek opiewający na 1,2 miliona złotych.